Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


19. 04. 2017

Bělení dřeva, zesvětlení povrchu

Pokud se vám do dřeva dostaly látky, které změnily barvu dřeva, lze pro jejich odstranění použít hned několik způsobů.

Bělící prostředky pro domácnost

Inkoust lze odstranit chlorovými bělícími prostředky pro domácnost i když pronikl hluboko do struktury dřeva. Jak na to?

Z celého povrchu oškrábeme starý nátěr, nebo lak. Odstranění skvrn provádíme bělením celého povrchu dřeva. Pokud bychom bělili pouze postižená místa, byla by po odstranění nečistoty světlejší jak zbytek materiálu.

Neředěný prostředek pro bělení nanášíme na dřevo bez nátěru pomocí čisté houby. Při práci se chraňte gumovými rukavicemi.

Prostředek nechte nějakou dobu působit a po vybělení místo neutralizujte směsí vody a octa v poměru 1:1. Pokud skrvna nezmizí ani po 4 hodinách, celý proces opakujte.

Použití roztoku peroxidu vodíku

K zesvětlení přírodního tmavého dřeva můžete použít silný roztok peroxidu vodíku (10%) smíchaným s 2% čpavkové vody.

Peroxid se působením světla, salmiaku při styku s kovem snadno rozkládá na vodu a kyslík, který bělí povrch. Čpavek v roztoku působí jako stabilizátor a zlepšuje bělící schopnosti peroxidu. Peroxid smíchaný se salmiakem se rychle rozkládá, takže je tato kombinace vhodná pro čištění menších ploch. Pokud chceme čistit velké plochy, nejdříve na plochu naneseme salmiak a poté peroxid. 

Vyšší bělost plochy dosáhneme zvýšením koncentrace chemických látek, nikdy však nanášením většího množství roztoku!

Směs nanášejte nylonovým, nebo fíbrovým štětcem bez kovové objímky. Lze použít i bavlněný hadřík namotaný na dřevěné tyčce. Při práci používejte ochranné brýle a rukavice.

Dřevo, které chceme posléze upravit polyesterovým lakem nesmíme čistit za pomoci salmiaku. Uvolňující se kyslík urychluje vytvrzení laku a v místech, kde by byl salmiak by nedošlo k jeho vytvrzení!

Vybělené dřevo lze barevně upravit mořením. Dřevo nechte důkladně vysušit, protože odpařující se peroxid může bělit i materiály, které přijdou do styku s vlhkým dřevem.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ