Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


03. 05. 2017

Broušení dřeva

V minulém blogu jsme dřevo tmelili a připravili ho do stavu, kdy jej můžeme obrousit. Obrušování dřeva mu dodá neopakovatelný vzhled. Zvýrazní léta, kresbu a jemné detaily.

Čím se dá brousit

Smirkový papír používáme v případech, kdy nemáme po ruce strojní vybavení, které by za nás provedlo těžkou práci, nebo při finální úpravě povrchu po práci s bruskou.

Při broušení dřeva pohybujeme papírem přichyceném na hranolu dřeva (abychom tlakem prstů neprobrousili prohlubně) krouživými pohyby po ploše. Rychlé odstranění materiálu provedeme hrubými papíry (nižší číslo zrnitosti). Postupně zvyšujeme číslo hrubosti použitého brusného papíru a poslední dokončovací broušení můžeme provést s namočeným papírem ve vodě (na vzorku materiálu si vyzkoušejte že papír nebarví).

Brusné houby lze zakoupit v obchodech pro kutily. Při práci se chovají jako brusný papír. Výhodou je, že z nich tak často nevypadává brusný materiál jako u papíru. Vydrží tedy déle.

Brusné houby

Při výběru brusky se zaměřte na typ práce (ploch), které chcete brousit. Na trhu je dostupné nepřeberné množství typů, značek a výkonů.

Vibrační brusky brousí povrch krouživým, nebo osmičkovým pohybem pracovní plochy (obdélníková - vysoký brusný výkon na ploše, kruhová - otáčením kotouče se lépe odstraňuje prach, tvar žehličky - lze použít i při broušení v rozích), na kterou připevňujeme brusného papíry různých zrnitostí.

Vibrační bruska Makita

Při nákupu si dejte pozor na to, jakým způsobem drží papír na ploše brusky. Setkáte se s variantou, která umožňuje přichycení archu smirkového papíru pomocí svěrek (nejlevnější provoz, ale bez možnosti odsávání pilin), nebo použitím suchého zipu (jste zajatcem výrobce od kterého musíte kupovat papíry s otvory pro odsávání pilin).

Víceúčelové brusky umožňují použití více druhů nástrojů jako jsou pilky, škrabky. Pro přichycení brusných papírů se používá systém suchého zipu. Při práci s nimi pohybujte po ploše, jinak dojde k zahřátí a deformaci háčků na unašeči. CEL MT4, 144MT

Víceúčelová bruska CEL broušení dřeva

Pásové brusky se vyznačují velkým brusným výkonem, který si vybere svou daň pokud s ní dlouho zastavíte na jednom místě. Probrousíte plochu! Při práci s bruskami na ně netlačte. Vypadá to, že se při práci nic neděje, ale když zatlačíte, dokážou vyštípnout z plochy kusy dřeva!

Pásová bruska

Pokud uvažujete o větších projektech, kdy budete brousit dřevo po částech, zauvažujte nad koupí stolní varianty pásové brusky.

Kombinovaná pásová bruska

Brusné kotouče do úhlové brusky

V sortimentu máme hned několik typů. Opět záleží na tom, jaký druh práce s nimi chcete dělat.

Můžete odstraňovat kůru z kmenů stromů pomocí hrubých nástrojů jako jsou kotouče s posypem tvrdokovu, bodlinové kotouče Saburr, nebo rašple se sekanými záseky. Opět platí, že čím hrubší povrch kotouče, tím rychlejší úběr materiálu a drsnější opracovaná plocha.

Kotouč s tvrdokovemRašplový kotouč

Finální tvarování a úpravu dřeva lze dělat s jemnými kotouči, nebo smirkovými kotouči.

Bodlinový rašplový kotouč SaburrBrusný kotouč

 

Broušení rohů a hran materiálu

Hrany materiálu lze srazit malým hoblíkem, nebo přebrousit. Brušte po létech a veďte tahy bruskou stále stejným směrem ve směru vláken dřeva. Hrubé obroušení hran lze provést i napříč létům. Poslední úprava "na pěkno" musí být po létech.

Přejeme hodně úspěchů při broušení!


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ