Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


17. 05. 2017

Lazurování a nanášení nátěrových hmot

Lazurování

provádíme za účelem zušlechtění povrchu a zvýraznění struktury dřeva. Nanášíme štětcem dvě nebo tři vrstvy. Mezi jednotlivými nátěry necháváme lazuru několik hodin až dní zaschnout. Lazury můžeme použít průsvitné, transparentní nebo pigmentové. Po natření lze rozeznat strukturu dřeva a fládrování.

Pigmenty v lazuře chrání dřevo před UV-zářením a ochranné prostředky zase před houbami a hmyzem. Proto se lazurové nátěry označují jako nátěry s otevřenými póry, dýchací nátěry, to znamená, že neucpává jeho póry jako obyčejné laky, které vytvoří na povrchu nepropustný film.

Nezakrývá úplně strukturu dřeva, ale krásně zvýrazňuje léta dřeva jako při použití mořidla. Toho využijeme, vnikne-li například do dřeva někudy voda, nebo když není dřevo úplně vyschlé. Pod obyčejným lakem může takovéto dřevo začít hnít, pod lazurou nikoliv.

Proto se lazurovací laky hodně používají pro venkovní použití, pergoly či zahradní domečky.

Na rozdíl od mořidla dřevo chrání částečně proti vodě a povětrnostním vlivům. Také neproniká hluboko do vláken, takže pokud se nám nátěr nepovede, můžeme stále ještě povrch obrousit a natřít znovu.

Pokud použijeme bílý pigment, dochází k optickému zesvětlení ploch.

 

Nanášení nátěrových hmot (laků)

Laky většinou nanášíme ve dvou vrstvách. Nejdříve se nanáší lak základní, který po vytvrdnutí přebrousíme brusným papírem o zrnitosti 240 – 360. Po přebroušení dřevo důkladně očistěte od prachu a naneste druhou vrstvu laku.

Schnutí a vytvrzování na probíhá většinou při pokojové teplotě. Pokud chcete zkrátit časy schnutí a vytvrzování, zvyšte teplotu okolí.

Nanášení nátěrových hmot na povrchy můžeme provádět několika způsoby: ruční nanášení natíráním, válečkováním, stříkáním a ručním máčením, litím, válcováním, máčením a poléváním. 


Stříkání

Pneumatické stříkání
Nejčastěji při stříkání nátěrových hmot používáme stlačený vzduch bez obsahu vody! (kapky vody v laku mohou na povrchu způsobit bublinky, krátery nebo díry). Provozní tlak volíme podle druhu nanášeného materiálu mezi 1,5 až 7 barů (0,15–0,7 Mpa). Viskózní a studené laky vyžadují vyšší tlaky, teplé nižší.

Trysky na stříkací pistoli se mění podle viskozity nanášeného materiálu. V blízkosti nanášecí trysky jsou proti sobě umístěny dvě vzduchové trysky, kterými se paprsek tvaruje.

Práce se stříkací pistolí
Při lehkém stisku se otevře pouze vzduchový ventil a stlačený vzduch proudí vzduchovými tryskami. Po silnějším stisku spouště se zatáhne uzavírací jehla trysky dovnitř a pistole nanáší materiál. Vzduch unikající z pistole rozděluje stříkanou nátěrovou hmotu na jemné kapičky (mlhu) a vrhá je v kuželovitém paprsku na plochu. Množství nátěrové hmoty je možné nastavit zdvihem jehly v trysce. Nevýhodou pneumatického nanášení nátěrové hmoty je silné tvoření mlhy a vysoký podíl laku, který je vystříkán mimo díl. Vzniká takzvaný prostřik, který činí až 70 % množství použité nátěrové hmoty.

Ruční natírání

Na pracovní plochu rozložíme noviny a připravíme podpěrnou konstrukci z dřevěných špalíčků. Natíraný díl nikdy nepokládáme na noviny, mohl by se přilepit.

Výběr štětce:

Kupte si kvalitní štětce s měkčími štětinami, ze kterých nebudou v průběhu natírání opadávat. Řádně jej očistěte a zkontrolujte, aby ve štětci nezůstaly zaschlé zbytky barvy či zrníčka prachu.

Postup natírání:

Začínáme natíráním drobných detailů. Malým štětcem natřeme místa kolem hran, všech malých detailů a rohů. Poté použijeme větší štětec (ideálně s rovnými štětinami) a natřeme velké plochy.

Štětec držíme nakloněný k ploše (nedržte jej svisle) a dlouhými tahy po létech natíráme celou plochu. Úzké plochy natíráme menším štětcem. Štětce namáčejte co nejméně, aby barva nestékala a netvořila kapky.

Po zaschnutí je nutné vrstvu obrousit do úplné hladkosti. Potom celý postup podle potřeby opakujeme.

Vady po lakování

Skvrnitý nátěr - pravděpodobně bylo dřevo před lakováním nestejnoměrně vybroušené

Rýhy, puchýřky, krátery - jsou způsobeny rychlým zasycháním nátěrové hmoty. Může to být následek vysoké teploty v místnosti, nebo schnutí na přímém slunci

Drobné nerovnosti (pomerančová kůra) - lak je příliš hustý, nebo špatně rozmíchaný, což způsobuje nerovnoměrné zasychání. Může to být i následek vysoké vrstvy barvy na jednom místě

Mléčné zabarvení nátěru - je většinou způsobeno vysokou vlhkostí ovzduší, nebo nízkou teplotou při schnutí

Vlasové trhliny - vzniknou při nanášení barvy, nebo laku na ne zcela zaschnutý předchozí nátěr, nebo použití nesprávného ředidla