Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


26. 04. 2017

Tmelení dřeva

Občas vypadne při řezání dřeva suk, laťky nesedí tak jak bychom potřebovali, nebo dojde k rozeschnutí spojů.

Pokud chcete zase hladký povrch bez vad, pusťte se do tmelení a broušení.

Opravy vad dřeva za pomoci tmelu provádíme mezi prvním a finálním broušením. Pro opravu malých smolníků, vyštípnutých vláken nebo menších dírek používáme jednosložkové a dvousložkové tmely.

Druhy tmelů:

Jednosložkové tmely se skládají z pojiva (lepidla) a plniva (plavená křída nebo dřevní prach). Plnivo zabraňuje budoucímu sesychání tmelu ve opravených otvorech.

Dvousložkové tmely je nutno před použitím připravit. Smíchá se plnidlo s tvrdidlem. Tmel se pokuste připravit v přesném množství, aby nedošlo ke zbytečnému vytvrdnutí tmelu v přípravné nádobě.

Šelakové tmely se dají se zakoupit ve specializovaných obchodech v různých odstínech. Prodávají se ve formě tyčinek, které je potřeba před použitím roztavit (do plechovky bez víka vložte tmel a plechovku ponořte do hrnce s pomalu vroucí vodou). Málo se v průběhu času smršťují, takže opravená plocha vydrží déle jak u ostatních druhů tmelů.

Voskové tmely jsou vhodné pro opravy lakovaného dřeva. Jelikož jsou měkké, používají se na neexponovaná místa. V minulosti si jej truhláři připravovali roztavením včelího a karnaubského vosku a smícháním s vhodnou hlinkou. Dají se sehnat pod názvy Tóny dřeva, Pestré tóny a Rustikální tóny od výrobců HESSE, BAO CHEMIE, CLOU.

Výroba vlastního tmelu. Ze zbytku dřeva, které opravujeme uděláme za pomoci rašple piliny, které smícháme s lepidlem Herkules a vodou. Výhoda vlastního tmelu je nízká pořizovací cena. Nevýhodou je velké sesychání a smršťování tmelu. Bude tedy potřeba nanést více vrstev tmelu.

POZOR! Vyrobený tmel z Herkulesu nepřijímá mořidlo. Pokud jej použijete, bude třeba tmelená místa před mořením zabarvit.

Tmelení:

  1. Tmelený otvor vyčistěte od prachu, aby mohl tmel dokonale přilnout ke dřevu.
  2. Úzké otvory zaplňte pomocí špejle tmelem z misky.
  3. Pro nanášení tmelu na větší plochy používejte stěrku.
  4. Na tmelený otvor naneste větší množství. Tmel by měl mírně převyšovat okolní plochu.
  5. Po zaschnutí seškrábejte přebytečný tmel velmi ostrým dlátem do úrovně okolního dřeva
  6. V případě zjištění nezatmelených míst opět naneste tmel a nechte zaschnout.
  7. Pokud se po odškrábnutí přečnívajícího tmelu neobjeví prohlubně, můžete přetmelenou plochu přebrousit.
  8. Na dřevěný hranol namotejte smirkový papír o drsnosti 320 (při broušení rukou by jste mohli probrousit díky tlaku prstů prohlubeň v tmelu.
  9. Krouživým pohybem opatrně obrušujte přečnívající tmel
  10. Opatrně brušte po létech dřeva a odstraňujte obroušený tmel do doby, až bude v jedné rovině s materiálem

Šelakový tmel


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ