Občas vypadne při řezání dřeva suk, laťky nesedí tak jak bychom potřebovali, nebo dojde k rozeschnutí spojů.
Pokud chcete zase hladký povrch bez vad, pusťte se do tmelení a broušení.
Opravy vad dřeva za pomoci tmelu provádíme mezi prvním a finálním broušením. Pro opravu malých smolníků, vyštípnutých vláken nebo menších dírek používáme jednosložkové a dvousložkové tmely.
Jednosložkové tmely se skládají z pojiva (lepidla) a plniva (plavená křída nebo dřevní prach). Plnivo zabraňuje budoucímu sesychání tmelu ve opravených otvorech.
Dvousložkové tmely je nutno před použitím připravit. Smíchá se plnidlo s tvrdidlem. Tmel se pokuste připravit v přesném množství, aby nedošlo ke zbytečnému vytvrdnutí tmelu v přípravné nádobě.
Šelakové tmely se dají se zakoupit ve specializovaných obchodech v různých odstínech. Prodávají se ve formě tyčinek, které je potřeba před použitím roztavit (do plechovky bez víka vložte tmel a plechovku ponořte do hrnce s pomalu vroucí vodou). Málo se v průběhu času smršťují, takže opravená plocha vydrží déle jak u ostatních druhů tmelů.
Voskové tmely jsou vhodné pro opravy lakovaného dřeva. Jelikož jsou měkké, používají se na neexponovaná místa. V minulosti si jej truhláři připravovali roztavením včelího a karnaubského vosku a smícháním s vhodnou hlinkou. Dají se sehnat pod názvy Tóny dřeva, Pestré tóny a Rustikální tóny od výrobců HESSE, BAO CHEMIE, CLOU.
Výroba vlastního tmelu. Ze zbytku dřeva, které opravujeme uděláme za pomoci rašple piliny, které smícháme s lepidlem Herkules a vodou. Výhoda vlastního tmelu je nízká pořizovací cena. Nevýhodou je velké sesychání a smršťování tmelu. Bude tedy potřeba nanést více vrstev tmelu.
POZOR! Vyrobený tmel z Herkulesu nepřijímá mořidlo. Pokud jej použijete, bude třeba tmelená místa před mořením zabarvit.