Mezi nejpoužívanější stavební a truhlářské dřevo patří smrkové dřevo. Má výborné vlastnosti, rychle schne a je koupíte jej téměř všude za poměrně nízké ceny.
Smrkové dřevo je smetanově bílé až nahnědlé s výraznými letokruhy. Ve všech řezech lze snadno spatřit odlišnosti letní a jarní přírůstkové vrstvy. Má dlouhá vlákna a pravidelnou stavbu.
Jádro kmenu stromu není výrazně zabarveno a pokud se místy od oddenku barevně odlišuje (nejčastěji do hněda), potom je to začátek hniloby (takzv. tvrdá hniloba).
Poměrně zajímavou vlastností je i izolační schopnost dřeva. Smrkové dřevo o tloušťce 8 cm izoluje stejně jako 67 cm silná cihlová zeď!
Smrkové dřevo je velice pevné, houževnaté, pružné a přesto měkké pro obrábění. Schne velmi rychle. Je bohužel lákavou pochoutkou pro všechny druhy dřevokazných škůdců, proto je nutné hotový výrobek chránit nátěrem, nebo postřikem.
Po napuštění prken se zvýrazní kresba dřeva. Lepení a moření smrkového dřeva lze provádět velmi rychle a snadno.
Naopak impregnace je obtížná. Působením povětrnostních vlivů získává smrk časem krásnou našedlou barvu s výrazně vystupujícími léty. K dosažení této struktury se smrk také často opaluje a kartáčuje tvrdými kartáči.
Při působení nepříznivých podmínek na neošetřené dřevo dojde ke zrychlení jeho rozkladu (dřevokazné houby a hmyr, plísně). Jak zpomalit degradaci dřeva:
Zvláštností smrkového dřeva je tzv. rezonanční smrk. Jde o zvláštní druh dřeva, který se používá pro výrobu hudebních nástrojů. Díky jeho výborným akustickým vlastnostem se z něj lepí těla kytar, houslí a viol.