Jak poznat, kdy je dobré auto již vyřadit


Osobní automobily se dnes staly prakticky nezbytnou součástí našich domovů. Vzhledem k tomu, že mohou sloužit i desítky let, mnoho lidí ke svému autu přilne, mnohdy dokonce do té míry, že je i pojmenují. Problém je, že ačkoliv je jejich životnost dlouhá, rozhodně není neomezená. Dříve či později se tak budeme muset s naším dopravním prostředkem rozloučit. Jak ale poznat, že skutečně nastal ten pravý čas jej vyměnit?

 

V první řadě je to stáří vozidla. Čím je starší, tím spíše bychom měli uvažovat o jeho výměně. A neměli bychom počítat dobu od koupě (zvláště pokud jsme jej koupili již jako ojetý vůz), nýbrž od data výroby.

 

auto v běžném provozu

 

Dále je zde technický stav vozidla a jeho opotřebení. To se kontroluje na pravidelných technických prohlídkách, stejně jako na těch emisních, avšak všichni víme, že tyto se dají obejít, pokud tam máme někoho známého. Měli bychom si však uvědomit, že tyto nám ukazují, jak bezpečný náš vůz je. Pokud bychom jimi neprošli, kdyby nebylo známého, pak to znamená, že jezdit v daném voze je poměrně velké bezpečnostní riziko. Je pak otázkou, zda jemu chceme sebe a svou rodinu vystavovat.

 

opečovávaný veterán

 

Počítat musíme také s tím, kolik dáváme za opravu. Pokud s ním máme často potíže a vůz tráví více času v opravně než na silnici, je celkem jasné, že nás už příliš nepovozí. A to bez ohledu na to, jak dobře se nám v něm jezdí.

 

Je nutné pamatovat, že auto, ať už jakkoliv dobré a pohodlné, je stále jen a jen věc. Čím více jej budeme používat, tím více se opotřebuje a tím kratší bude jeho životnost. Proto také veteráni, kteří byli desítky let garážovaní, a bylo o ně dobře pečováno, mohou stále jezdit na veteránských akcích, zatímco moderní vůz, který je využíván denně, toho až tolik nevydrží.

 

I to je potřeba vzít v úvahu, když uvažujeme o změně vozidla. Nesmím totiž nikdy ztratit ze zřetele, že na tom může záviset náš život.

About the Author

You may also like these