Pozvěte své známé na kobereček


Když se řekne, že jde někdo „na kobereček“, znamená to obvykle nějaký průšvih. Je povolán ke svému šéfovi či řediteli firmy, aby svá počínání vysvětlil, aby se situace vyjasnila, a případně aby také byl za něco pokárán či potrestán. Velmi podobného psychického rozpoložení se paradoxně můžete dočkat i vy na svém vlastním „koberečku“, až si k vám pozvete návštěvu, a ta vám bude vytýkat to, co jste doma zanedbali a opomíjeli.

kočka na koberci

Skvrny a vyšlapaná místa – koberec v metráži, položený od stěny ke stěně, od rohu k rohu, je vždy vizitkou vaší domácnosti a jsou-li na něm patrné různé skvrny a vyšlapané cesty, kudy se nejvíc chodí, bude to jedna z prvních věcí, kterých si všimne každý, kdo k vám zavítá. Problém je ovšem v tom, že po koberci lidé našlapují naboso nebo v ponožkách a chodidla považujeme jednak za poměrně intimní záležitost, a pak dobře víme, že se skrze pokožku chodidel vstřebávají i různé nečistoty do krevního oběhu. Pokud někdo spatří na koberci fleky neznámého původu, bude se štítit po něm chodit, nehledě na to, že se tu mohou vyskytovat plísně a některé kmeny patogenních bakterií.

kulatý koberec v pokoji

Zápach – bosonohá chůze nebo chůze v ponožkách vnáší do povrchu koberců náš pot a také bakterie, pro něž představuje zdroj potravy. Pot sám o sobě nezapáchá, zápach způsobují bakterie, které jej rozkládají, a produkují při tom štiplavé sirné sloučeniny, podobné odéru zrajícího sýra. Jestliže se koberec pouze vysává vysavačem, jeho výkon není nikdy dostačující na to, aby odsál všechny bakterie i se zbytky potu, ten se navíc lepí na prachové částice a vytváří lepkavou, mazlavou hmotu, a tu bezezbytku odstraníte pouze čisticím strojem. Například dobře recenzovaným systémem Rotovac, využívaným například při čištění koberců v Praze 6 wismont-cisteni.cz. Jedná se o rotující kartáče s podtlakovým vysáváním, s vynikajícími čisticími výsledky.

About the Author

You may also like these